![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ART / Sculptures and works of art / Sculpture 8941024
*
nr 894 1024
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
Lisa Larson (b. 1931), 'Charlotta', height: 17, nagg.
SCULPTURE (F), Lisa Larson (f. 1931), Charlotta, ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm
Condition: nagg
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.
Droit De Suite
Estimate:
1000
Sold:
SEK 900
Auction date:
Monday May 12 2014
at 19:37:38
- Bid history
Time
Bidder
Bid
18/4 07:14:00
1
800 kr
22/4 20:39:54
2
Vinnande bud
- Thema-auction
May 12
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.
Read more about Lisa Larson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: abc-flickor charlotta konsthantverk lisa larson lisa larsson serien abc-flickor skandinavisk keramik skulptur svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
-
6051 SCULPTURE
Lisa Larson (1931-2024), Sweden. Ã…sna ur Stora Zoo..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 19:35
-
6038 SCULPTURE
Lisa Larson (1931-2024), Sweden. Malin ur Larsons ..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 20:43
-
6035 SCULPTURE
Lisa Larson (1931-2024), Sweden. Pelle ur Larsons ..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 18:20
*
Lisa Larson
Condition: nagg
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.
Read more about 50/60-tal
Read more about Lisa Larson
nr 894 1024
Lisa Larson
(1931-2024), Sverige
Lisa Larson (b. 1931), 'Charlotta', height: 17, nagg.
SCULPTURE (F), Lisa Larson (f. 1931), Charlotta, ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm
Condition: nagg
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 1000 |
Sold: | SEK 900 |
Auction date: |
Monday May 12 2014 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
18/4 07:14:00 | 1 | 800 kr |
22/4 20:39:54 | 2 | Vinnande bud |
- Thema-auction
May 12
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.![](/tema/themes/{99860D3E-4127-4939-AB90-C100C86E6DA0}_183x97.jpg)
Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
Lisa Larson
Lisa Larson, småländsk formgivare and ceramist born 1931, dead 2024.Read more about Lisa Larson
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: abc-flickor charlotta konsthantverk lisa larson lisa larsson serien abc-flickor skandinavisk keramik skulptur svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
-
6051 SCULPTURE
Lisa Larson (1931-2024), Sweden. Ã…sna ur Stora Zoo..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 19:35 -
6038 SCULPTURE
Lisa Larson (1931-2024), Sweden. Malin ur Larsons ..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 20:43 -
6035 SCULPTURE
Lisa Larson (1931-2024), Sweden. Pelle ur Larsons ..//
Auction ends
in 10 days
1 juli at 18:20